Google Home ve Google Nest cihazları da diğer Matter özellikli cihazlar ve ürünler için merkez görevi görebilir.

Google, Android, Google Nest ve Google Home cihazlarının bugünden itibaren diğer markaların akıllı ekosistemleriyle birlikte çalışabileceğini duyurdu. Bu durum, arama devinin söz konusu cihazlarda Matter protokolünü desteklemesi sayesinde mümkün oldu. Matter, Connectivity Standards Alliance (CSA) tarafından geliştirilen, akıllı ev cihazları bağlantısı için açık kaynaklı, telifsiz, yeni nesil birleştirici bir protokoldür. İlk olarak 2019’da tasarlanan ittifakta Apple, Samsung, Amazon ve Huawei gibi büyük oyuncular da dahil olmak üzere yaklaşık 300 şirket yer alıyor.

Arama devinin resmi blog gönderisine göre, Google Nest ve Android cihazları, Matter protokolünü destekleyecek şekilde otomatik olarak güncellendi. Bugün itibariyle halihazırda Matter özellikli cihazların listesi, Google Home Akıllı Hoparlör, Google Home Mini Akıllı Hoparlör gibi Google Home cihazlarını içeriyor. Google Nest Mini, Google Nest Audio, Google Nest Hub, Google Nest Hub (2. nesil), Nest Hub Max ve Nest Wifi Pro gibi Google Nest cihazları da şirkete göre Matter desteğine sahip.

Google ayrıca, kullanıcıların Matter özellikli cihazları ev ağlarına, Google Home’a ve diğer akıllı cihazlara hızlı bir şekilde bağlamalarına olanak tanıyan Android’deki Fast Pair için Matter desteğini de ekledi.

Matter, internet protokolü (IP) ve Thread protokolünün birleşimine dayanan bir kablosuz teknoloji kullanıyor. Farklı markaların akıllı cihazları, akıllı cihazlarını oluşturmak için farklı teknolojiler veya protokoller kullanıyor ve bu da akıllı cihazların birbirleriyle uyumsuz olmasına neden oluyordu.

Matter akıllı ev standardı, daha önce çalışması için büyük ölçüde internet bağlantısına ve buluta bağımlı olan cihazların çevrimdışıyken bile çalışmasına olanak tanıyor. İnternet ve bulut bağlantısına olan bağımlılığın azalması, insan eylemi ile akıllı cihaz tepkisi arasındaki gecikme süresini de azaltmaktadır. Bu muhtemelen Matter’ın akıllı ev ekosistemine getirdiği en önemli avantajlardan biridir ve akıllı cihazların benimsenebilirliği ve kullanım kolaylığı konusunda gerçekten devrim yaratabilir.

Google ayrıca akıllı cihaz işletim protokolünü geliştirmek için endüstri ortaklarıyla sürekli olarak çalıştığını duyurdu.

Arama devi ayrıca, kullanıcıların akıllı cihazları ve akıllı ev ekosistemleri üzerinde platformlar arası kontrole sahip olmalarını sağlayacak, yerleşik bir Çoklu Yönetici özelliği geliştirmek için Güney Koreli holding Samsung ile birlikte çalıştığını doğruladı. Şirket çoklu yönetici özelliğinin 2023 yılında geleceğini doğruladı.

Bu arada Google, Google Home uygulaması aracılığıyla iOS’a Matter desteği getireceğini de duyurdu. Ancak arama devi bunun için bir zaman çizelgesinden bahsetmekten kaçındı.