Henri Matisse’in aile evi, 20. yüzyılın en önemli ressamlarından birinin yaşamına samimi bir bakış sunuyor. Eskiden bir tahıl deposu olan ev, Henri Matisse’in bazı kişisel eşyalarını ve gençliğine beşiklik eden makineleri barındırıyor. Tohum, Matisse’in bir sembole ve temsil nesnesine dönüştürdüğü bir öğedir.

31 Aralık 1869’da Cateau-Cambrésis’de tohum yetiştiricisi (tohumları paketleyip pazarlarda satmak üzere toplu olarak satın alan tüccarlar) bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Henri Matisse, tüm gençliğini Bohain-en-Vermandois’deki büyük bir burjuva konutunda geçirdi. Zaman içinde, 20. yüzyılın en büyük ressamlarından birinin çocukluğunun geçtiği ev, ailesinin tohum işinin tarihini anlatan ve geçici sergiler sunan bir müze haline geldi. Fauve akımının öncüsü olan ressamın ilhamına ve çalışmalarına katkıda bulunan bir aile evreni.

“Tahıl değirmeninde büyümesi çalışmalarını etkiledi. Onun resimlerinde tohum ve bitki motifini görüyoruz. Tomurcuğun patlaması gerektiğini söylerdi” diyor Henri Matisse’in ailesinin evinde kültürel arabuluculuk yapan Mariana Cambier. Sanatında formları sadeleştirmeye çalışan, parlak ve güçlü renklerle çalışan, tüpten çıkmış, sanat eleştirmeni Camille Mauclair’in daha sonra söyleyeceği gibi “halkın yüzüne fırlatılmış bir boya kabı” gibi, patlayan ve renkli parıltılarını ortaya çıkaran bir tohum imgesini geliştiren bir canlılık ustasıydı. Mariana Cambier, “Tohum tek renkli, ama çiçek açtıktan sonra her çiçek farklı renklere farklı konturlara sahip oluyor” diye ekliyor.

Kalıntılarla dolu bir bina
2008 yılında açılan Henri Matisse’in aile evi, ressamın mirasçıları tarafından şehre bir armağan olarak bağışlanan kişisel eşyalarıyla doludur. Bu emanetler arasında çalışma masası sandalyesi, hatta düğünü için kendi elleriyle tasarladığı ve hayatının sonunda ona, eşlik eden yatağı bile var. Bohain-en-Vermandois Belediye Başkan Yardımcısı “Yeteneğine, resimlerinden kazandığı paraya rağmen, zevklerinde mütevazı kalan biriydi, zenginlik belirtileri göstermedi” diyor.

Bu evde ziyaretçiler mükemmel bir ana tavuk olan annesi Anna ile arasındaki ilişkiyi keşfedebilirler. Noter katipliğinden sanatçıya profesyonel geçişinde, onu cesaretlendirdi. Kendisi de bir sanatçı ve evindeki dükkânında sattığı porselenler yapıyor.