Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Buric, Meclis Başkanı Şentop’un başörtüsü takan kadınlara yönelik ayrımcılıkla mücadele kampanyasının, Fransa’nın itirazları üzerine sonlandırılmasından duyduğu rahatsızlığı ilettiği mektubuna yanıt verdi. Buric mektubunda, projeyi sonlandırmak gibi bir niyeti olmadığını, olayın yanlış yönlere çekildiğini ve daha dikkatli olacaklarını belirtti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Buric’e, Konseyin Kapsayıcılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Birimi’nin başlattığı, başörtüsü takan kadınlara yönelik ayrımcılıkla mücadele kampanyasının, Fransa’nın itirazları üzerine sonlandırılmasından rahatsızlık duyarak bir mektup gönderdi.

Mektubunda Avrupa’da, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 47 devleti, Avrupa Konseyinin, söz konusu devletlerin ülkelerinde yaşayan 800 milyondan fazla insanın temel hak ve özgürlüklerinin korunması noktasında önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirten Şentop, “Söz konusu özgürlüğün kullanım şekillerinden dini saiklerle baş örtülmesinin, Avrupa Konseyinin temelini oluşturan insan hakları kapsamına dahil olduğu konusunda tereddüt bulunmamaktadır” dedi.

Şentop, son yıllarda özellikle Avrupa’da başörtüsü takan Müslüman kadınların, İslamofobi’nin ve yabancı düşmanlığının tetiklemesiyle gerek kamu kurumları gerekse kişiler ve özel kuruluşlar tarafından çeşitli nedenlerle ayrımcılığa ve kimi zaman nefret suçu derecesine ulaşan haksız uygulamalara maruz bırakıldığını aktardı.

Şentop, Avrupa Konseyinin temelini oluşturan insan haklarının korunması ve geliştirilmesi adına takdiri hak eden bu girişimin, Avrupa Konseyine ev sahipliği yapan Fransa’da bazı siyasetçilerin dile getirdiği politik mülahazalar üzerine sonlandırıldığını anımsattı.