Büyüyen online ticaret, özellikle Hindistan’da Metro’ya zarar veriyor. Grup şimdi Asya ülkesindeki faaliyetlerinden vazgeçiyor.

Toptancı Metro, son 19 yılda kurduğu Hindistan işini yerel perakende devi Reliance’a satıyor. Metro CEO’su Steffen Greubel Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Metro India ile büyüyen ve kârlı bir toptan satış işini doğru zamanda satıyoruz” dedi.

Hindistan perakende sektörünün güçlü konsolidasyon ve online ticaretteki orantısız büyüme ile karakterize olduğunu söyledi. Bu nedenle Greubel’e göre işi daha da büyütmek için önemli yatırımlar yapılması gerekecek.

Kendi ifadelerine göre Metro India, pazara girişinden bu yana özellikle Hindistan’da yaygın olan kiranalar – küçük sokak dükkanları – için bir toptancı olarak kendini kanıtlamıştır. Şirket, yaklaşık 3.500 çalışanıyla Hindistan’ın 21 şehrinde toplam 31 toptan satış mağazası işletmektedir. Geçtiğimiz 2021/22 mali yılında Metro India 926 milyon avroluk satış ve düşük çift haneli milyonlarda faaliyet sonucu (Ebitda) elde etti.

Metro satıştan yaklaşık 150 milyon Avro kâr elde etmeyi bekliyor. Anlaşmanın Mart 2023’e kadar tamamlanması bekleniyor. Bununla birlikte işlem hala Hindistan’daki resmi ve düzenleyici onaylara tabidir.