VPN Giriş Twitter Facebook DNS değiştirme

VPN Giriş Twitter Facebook DNS değiştirme

Türkiye genelinde PC ve Mobil üzerinden internet erişimi sorunu yaşanıyor. Yasaklı sitelere VPN üzerinden Facebook ile Twitter'a giriş yapabilirsiniz.

04 Kasım 2016 - 10:32

Türkiye genelinde yaşanan internet bağlantısı sorununun yanı sıra Facebook, Twitter, YouTube, Whatsapp gibi sosyal medyaya erişimlerde de sıkıntı yaşanıyor. Mobil ve PC üzerinden VPN programı ile yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. İşte yasaklı sitelere PC ve Mobil üzerinden VPN girişi.

Dün gece saatlerinden bu yana Türkiye genelinde pek çok kullanıcı Facebook, Twitter, YouTube, Whatsapp uygulamalarına giriş yapamıyor. Bu uygulamalar üzerinde herhangi bir mahkemeden çıkan erişim yasağı bulunmazken, yavaşlığın neden kaynaklandığı açıklanmadı. Benzer şekilde VPN araçlarını kullanmadan sosyal medyaya giriş sağlanamıyor.

TWİTTER VE FACEBOOK İÇİN YENİ DNS ADRESLERİ

İnternete giremiyorsanız bilgisayarınızda DNS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Mevcut DNS adresleri yerine aşağıdaki yeni DNS adreslerini girerseniz Facebook ve  Twitter'a ulaşım sağlayabilirsiniz.

198.153.192.1 ve 198.153.194.1

208.67.222.222 / 208.67.220.220

4.2.2.3 - 4.2.2.1

BİLGİSAYARDA DNS AYARLARI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

DNS ayar değişikliği için ilk olarak bilgisayarımızı açıyoruz. Ardından “Başlat“a tıklayıp “Denetim Masası“nı açıyoruz. Denetim Masası’nı açtıktan sonra Ağ ve İnternet bölümünden “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle”ye tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza ekranın sol tarafında bulunan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin”e tıklayın.

Açılacak yeni ekrandan Ağ bağlantınıza sağ tıkladıktan sonra “Özellikler”e tıklayın.

Ağ bağlantınızın özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan “İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4)” bölümüne bir kez tıklayın. Ardından “Özellikler” butonuna tıklayın.

İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4) özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan “Aşağıdaki DNS sunucularını kullan” seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında kullanmak istediğimiz DNS’leri ya da resimdeki DNS’leri yazıyoruz ve Tamam seçeneğine tıklıyoruz. Windows 7 işletim sisteminde DNS değiştirme işlemi bu kadar.

Proxy siteleri yani vekil sunucular yardımıyla yasaklı sitelere giriş çoğu zaman mümkün. Bunun için Google'da Free Proxy Sites yazmak ya da alanında en bilinen sitelerden olan hidemyass.com veya vtunnel.com'a girerek de bu sitelere erişebilirsiniz.

MOBİL VPN GİRİŞ

Mobil cihazlardan yasaklı Twitter'a girmek için ise kullanıcılar bağlı olduğu Wi-Fi ağının DNS'lerini 8.8.8.8 , 8.8.4.4 yapmak durumunda kalıyordu. Ancak operatörlerin internet hizmetlerinden Twitter'a girmek için DNS değiştirilmiyor, bunun yerin VPN kullanılıyor.

iOS cihazlarınızdan Wi-Fi üzerinden Twitter'a girmek için: Ayalar>Wi-Fi>Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının sağ tarafındaki "i" işaretine tıklayın> DNS bölümüne 8.8.8.8 , 8.8.4.4 yazın> Arama alanları bölümüne ise google.com yazın ve geri dönün. Bu işlemler sonrasında Twitter'a bağlı olduğunuz Wi-Fi ağı üzerinden girebilirsiniz.

Android kullanıcıları için Google Play'den indirebilecekleri Hotspot Shield VPN iyi bir alternatif.

Kurulumu: Hotspot Shiled kurulduktan sonra programı açın, "bağlantımı koru" sekmesine tıklayın. güvenlik uyarısında "evet bu bağlantıya güveniyorum" a tıkladıktan sonra bir süre bekleyin. Kurulum tamamlanacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...