Türk Askeri Musul Operasyonu Ardından Başika’dan Çekilecek

Türk Askeri Musul Operasyonu Ardından Başika'dan Çekilecek

Musul operasyonu ile ilgili kafalar karıştı. Irak Büyükelçisi tarafından yapılan flaş açıklama ardından Milli Savunma Fikri Işık jet hızıyla Büyükelçiye cevap verdi.

11 Ocak 2017 - 14:15

Musul operasyonu kapsamında Başika bölgesinde bulunun Türk askeri konusunda anlaşmaya varıldığını ifade eden Irak Büyükelçisi’ne Savunma Bakanı sert çıktı.

Geçtiğimiz günlerde yılın ilk yurt dışı gezisini düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, iki ülke arasında yeni bir sayfanın açılmasını sağlamıştı. Bu ziyaret ardından Irak Büyükelçisinin yaptığı açıklama soru işaretine neden oldu.

MUSUL OPERASYONU SONRASINDA TÜRK ASKERİ ÇEKİLECEK

Irak Büyükelçisi’nin açıklamalarına göre Türk askerlerinin Başika Kampından çekilme süreci belirlendi. Musul operasyonu ardından çekilmenin başlayacağını söyleyen Büyükelçi, Başika bölgesindeki sorunların çözülmesi ardından Türk askerinin Irak topraklarına bir daha operasyon yapmasını beklemediklerini de kaydetti.

PKK DAHİL TERÖR ÖRGÜTLERİ KABUL EDİLEMEZ

Irak Büyükelçisi yaptığı açıklamada terör örgütü PKK’nın varlığını sürdürdüğü Sincar konusuna da değindi. Bölgede terör unsurlarının varlığının kabul edilemez olduğunu belirten Büyükelçi, komşu ülkelerin terörle tehdit edilmesinin önüne geçileceğinin altını çizdi.

Tüm bu açıklamalar ardından Milli Savunma Fikri Işık Büyükelçiye yanıt veren bir açıklama yaptı. Türkiye’nin Irak devletine karşı saygılı olduğuna vurgu yapan Savunma Bakanı, Musul bölgesinde bulunan Türk Askerinin keyfi olarak bölgede olmadığını ifade etti.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Söz konusu bölgeden DAEŞ ve unsurlarının arındırılmadan Türk askerinin bölgeden ayrılmayacağını söyleyen Fikri Işık, ülkenin sınır güvenliği için Türk askerinin bölgede bulunmak zorunda olduğunun altını çizdi. Milli Savunma Bakanı Işık, bölgede varlığı bulunan bütün terör örgütlerinin temizlenmesi ardından iki ülkenin yeniden masaya oturacaklarını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...