Türk Akımı Projesi Rusya Federasyon Konseyi’nden Geçti

Türk Akımı Projesi Rusya Federasyon Konseyi’nden Geçti

Rusya’dan Türk Akımı projesine onay çıktı. Rusya Federasyon Konseyi anlaşma yasasını görüşerek oy çoğunluğuyla kabul etti.

01 Şubat 2017 - 12:33

Rusya’dan Türk Akımı projesine onay çıktı. Rusya Federasyon Konseyi anlaşma yasasını görüşerek oy çoğunluğuyla kabul etti.

Türk Akımı Projesinin hayata geçmesi için Rusya parlamentosu bir süredir görüşmelere devam etmekteydi. Türkiye’nin merakla beklediği haber bu gün geldi. Yapılan açıklamaya göre Federasyon Konseyi üyeleri Türk Akımı Projesi kapsamında yapılacak anlaşmayı onayladı.

Türk Akımı Projesinin hayata geçirilmesi için çalışmalarına hız veren Rus Parlamentosundaki ilk onay 20 Ocak 2017 tarihinde parlamentonun alt kanadı Duma tarafından onaylanmıştı.

FEDERASYON KONSEYİ TÜRK AKIMI PROJESİNİ BU GÜN ONAYLADI

Bu onay ardından anlaşmayı içeren yasa parlamentonun üst kanadı olarak ifade edilen Federasyon Konseyine gönderildi. Yaklaşık 10 gündür görüşmeleri süren Türk Akımı Projesiyle ilgili karar Federasyon Konseyi’nin bu gün yaptığı birleşimde kabul edilerek, onaylandı. Böylelikle Türk Akımı Projesinin hayata geçirilmesinin önünde bulunan Rus makamlarının onayları engeli de aşılmış oldu.

İKİ DOĞALGAZ BORU HATTI İNŞA EDİLECEK

Türk Akımı Projesi, Türkiye ile Rusya arasında geçen yılın Ekiminde imzalanmıştı. Anlaşma çerçevesinde iki doğalgaz boru hattının üretilmesi ön görülmüştü. Hatlardan biri Türkiye’ye doğalgaz akışı sağlarken, diğeri ise Rus doğalgazını Avrupalı ülkelere taşıyacak.

İki hattan oluşacak Türk Akımı Projesinde taşınacak doğalgaz kapasitesi senelik bazda toplam 15,75 milyar metreküp olacak. Türk Akımı Projesinin en geç 2019 yılının son aylarında hizmete başlayacak.

Türk Akımı Projesinin Türkiye kanadındaki görüşmeleri ise 2 Aralık 2016 tarihinde Mecliste görüşülmüş ve kabul edilmişti. Meclis tarafından onaylanan anlaşma sonrasında Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulmuştu. Resmi Gazetede yayımlanarak resmiyet kazanan anlaşma 6 Aralık tarihinde yayımlanmıştı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımı İçin Tercih Kılavuzu Yayınlandı
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımı İçin Tercih...