LYS’de Yeni Dönem Başladı

LYS’de Yeni Dönem Başladı

ÖSYM 2017 yılına ait ÖSYS kılavuzunu resmi internet sitesinde yayımladı. Lisans Yerleştirme Sınavı'nda uygulanmakta olan 4 yanlış bir doğruyu götürür kuralı artık tarih oldu. Kısa cevaplı sorularda bu kural geçerli olmayacak.

03 Ocak 2017 - 18:37

ÖSYM milyonlarca gencin merakla beklediği 2017 ÖSYS kılavuzunu yayımladı. Bu yıl farklı bir uygulamaya giden ÖSYM tarihi bir karar verdi. Lisans Yerleştirme Sınavı'nda kısa cevaplı soruların yer olacağını açıklayan ÖSYM, öğretmenlik bölümlerinin ve İlahiyat programının ÖSYM ile öğrenci kabul edeceğini de duyurdu.

ÖSYM’nin 2017 ÖSYS KILAVUZUNDA YER ALAN BİLGİLER

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre LYS-1 Matematik testinde 3 soru, LYS-2'de Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinde 1'er soru, LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4'te Tarih testinde ve Coğrafya-2 testinde 1'er soru, Felsefe grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde bütün adayları kapsayan ortak olan 1 soru kısa cevaplı olarak adaylara yöneltilecek.

Yabancı Dil testindeki durum ise 3 soru, kısa cevaplı sorulardan hazırlanacak. Kısa cevaplı sorular değerlendirilirken 4 yanlış bir doğruyu götürür kuralı geçerli olmayacak.

ÖSYM tarafından yayımlanan 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi kılavuzunda mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanları da ilgilendiren bilgiler açıklandı. ön lisans programlarına sınavsız geçiş yaparak yerleştirme işlemleri artık kaldırıldığı için mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar adaylar, ek puanlarla ön lisans programlarına yerleştirilecek.

Yeni yayımlanan kılavuza göre öğretmenlik programlarında baraj puan uygulanacak. Ve ilk 240 bine giren adaylar öğretmenlik programlarının hepsine ve İlahiyat programlarına LYS sonucuna göre yerleşebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...