Kurban Kesimi Sırasında Oluşabilecek Kazalara Dikkat

Kurban Kesimi Sırasında Oluşabilecek Kazalara Dikkat

Kurban Bayramı nedeniyle açıklamalar yapan uzmanlar, vatandaşlara; kurban seçimi, kurban kesimi ve kurban etinin saklanmasıyla ilgili uyarılarda bulundu.

13 Eylül 2016 - 13:02

Kurban Bayramı nedeniyle açıklamalar yapan uzmanlar, vatandaşlara; kurban seçimi, kurban kesimi ve kurban etinin saklanmasıyla ilgili uyarılarda bulundu. Her yıl özellikle kurban kesimi sırasında yaşanan kazalarda, yaralanma olayları sıkça görülmekte. Vatandaşlara bu konuda, işinin uzmanı kişilerden destek almaları gerektiğini söyleyen yetkililer, kurban edilecek hayvanında eziyet görmemesinin önemini belirttiler.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Polat, kurban bayramında, ülke genelinde kesilen hayvan sayısının, bir yıl boyunca ülkede yapılan kesimin yüzde 25-30’una denk geldiğini söyledi. Polat, kurban kesiminin, veteriner hekimlerin denetiminde, kesim uzmanları tarafından ve hijyenik ortamlarda yapılmasının sağlık ve çevre açısından çok önemli olduğunu açıkladı.

Kurban kesimini tamamladıktan sonra dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konunun da, etin uygun ortamlarda muhafaza edilmesi olduğunu belirten Polat, kurban eti gerekli olan şartlarda saklanmazsa, içerisinde et ve et ürünlerinde çok çabuk üreyen bakterilerin oluşabileceğini dile getirdi. Küçük bir parçaya bulaşsa bile, hızlı üreme gösteren bu bakterilerin, çok tehlikeli olduğunu da sözlerine ekledi ve kesimden sonra etin, güneş görmeyen bir yerde soğutulmasını önerdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı