Kanser tedavileri ve ilaçları ücretsiz mi olacak

Kanser tedavileri ve ilaçları ücretsiz mi olacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda kanser ameliyatları ile tedavilerini artık yeni yıldan sonra ücretsiz olabileceğini müjdeledi.

04 Aralık 2016 - 14:45

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine kanser ameliyatları konusunda bir ilk yaşanacak. Sağlık Bakanlığı'nın alınan karar doğrultusunda tüm dünyada bir ilke imza atarak kanser ameliyatları ile tedavilerini ücretsiz yapacağı ifade edildi. Peki kanser ilaçları da ücretsiz olacak mı?

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kanser ameliyatlarından özel hastanelerin fark almaması için talimat verdiğini resmen açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyacak yeni uygulamalar konusunda yaptığı açıklamada; "Ücretsiz sağlık harcamalarında Türkiye hastaya karşı en cömert ülke. Ancak buna rağmen cepten sağlık harcamalarımız yüzde 17 oranında. Sağlığa 105 milyar TL harcama yapıyoruz, bunun 17.6 milyar TL'si cepten sağlık harcaması olarak gerçekleşiyor. 10 binde 30 hane ise cepten sağlık harcaması katasroiye yani gelirinin gıda hariç 3'te 2'sini sağlık için harcıyor. Bunu 10 binde 20'lere, cepten harcama oranını yüzde 10'lara düşürmek için çalışma başlattık. Devlet hastanelerinde tüm tedaviler gerçekleşmesine rağmen cepten harcamaların yüksekliğini araştırdık. Hastalar en çok kanser cerrahisi ve bazı özel ortopedik özel cerrahi operasyonlar için özel hastaneleri tercih ediyor" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Cumhurbaşkanımız kanser ameliyatlarından özel hastanelerin fark almaması için talimat verdi. Bunu yerine getirmek için SGK ile çalışıyoruz. Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) düzenleme yaparak özel hastanelerin kanser cerrahisi fiyatlarını artıracağız. Devlet tüm harcamayı ben vereyim ama hastadan para almayın diyecek. Aynı acil servisler, yoğun bakım, organ nakli gibi kanser cerrahisi de SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz olacak. Tüm parasını devlet ödeyecek. Bir kanser hastası tüm tedavi süresince özel hastanede özel doktordan tedavi almak istiyorsa, ışın tedavisi, kürleri, ilaçları ve ameliyatında cebinden 5 kuruş ödemeyecek. Bunun maliyeti 1 milyar ise 1 milyar ödeyeceğiz. Yılbaşı itibariyle bir durum değerlendirmesi yapacağız" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı