Kanser Belirti Yokken Teşhis Edilecek

Kanser Belirti Yokken Teşhis Edilecek

Bilim adamlarının yapmış olduğu yeni bir test sayesinde artık kanser hastalığını hiçbir belirti oluşmadan tespit edilebilecek.

07 Eylül 2016 - 09:53

Bilim adamlarının yapmış olduğu yeni bir test sayesinde artık kanser hastalığını hiçbir belirti oluşmadan tespit edilebilecek. Kanser tedavisi için büyük bir adım atıldı. Artık kanser semptomlarının oluşması öncesinde insan vücudunda bir kan testi sayesinde artık önceden tespit edileceği belirtildi.

İngiliz yayın organı Indepented Gazetesinin haberine göre, İngiltere’nin Swansea şehrinde düzenlenen İngiliz Bilim Festivalinde açıklanan bu testin bir duman dedektörüne benzetilmekte. Bu kanserin oluşmasından önce tespit için yapılan testin, direkt olarak kanser hastalığını değil, kanserli vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerinde yaşanmakta olan mutasyonu tespit etmekte. Kanser hastalığının erken teşhis edilmesi hastalığın tedavisi için önemli bir adım kabul edilmektedir. Kansere neden olan tümör eğer vücudun belli bir yerinde ise ameliyat ile temizlenerek hastalığın yayılması engellenmekte fakat tümör vücudun her yerine yayılmış ise tedavi şansının düştüğüne bir işaret kabul edilmekte. Bilim adamlarının geliştirmiş olduğu bu düşük maliyetli sadece 35 Sterlin olan ve uygulama kolaylığı bulunan kan testi sayesinde kanser hastalığı ile mücadelede büyük bir devrim olarak nitelendirilmekte. Kan testini geliştiren ekibin başında yer alan Prof. Gareth Jenkins yaptığı açıklamada, ‘’Bu testi bir duman dedektörüne benzettiklerini yangın olmadan duman olmaz mantığı ile hareketten yola çıkarak kanser olmadan hücrelerde mutasyon gerçekleşmez de diyebiliriz ‘’ açıklamasında bulundu.

İngiltere’de Swansea Üniversitende bir ekip bu önceden kanseri tespit edebilmek için geliştirdikleri kan testi için tam dört yıl çalıştıkları belirtildi. Bu zaman içerisinde de tam üç yüz sağlıklı kişi ve yemek borusu kanserine yakalanmış olan kişiler üzerinde bu test kullanılmış. Bu kan testi sayesinde kırmızı kan hücreleri yüzeyindeki protein parçalanmasının tespit edildiği açıklandı. Sağlıklı olan kişilerde tam 1 milyon kırmızı kan hücresinden yalnızca yüzde 5’i değişime uğrarken, kanser hastalığına yakalanan 1 milyon kırmızı kan hücresinden elli ila yüz arasında bölünmelere uğradığı tespit edildiği belirtildi. Kanseri önceden tespit edebilmek bulunan kan testinin bulunmasında yer alan ekibin başında yer alan Prof. Dr. Jenkins, bu kan testinin kanser hastalığını önleme açısından büyük bir tesiri olacağını ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı