İnsülin İğneleri Yerine Tablet Müjdesi!

İnsülin İğneleri Yerine Tablet Müjdesi!

Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya mevcut insülin hormonunun, vücutta gerektiği şekilde ihtiyacı karşılayamaması durumunda oluşan hastalığın, tıp dünyasındaki adı, “Diyabet” tir.

07 Eylül 2016 - 09:40

Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya mevcut insülin hormonunun, vücutta gerektiği şekilde ihtiyacı karşılayamaması durumunda oluşan hastalığın, tıp dünyasındaki adı, “Diyabet” tir. Vücuttaki açlık kan şekeri seviyesi 126mg/dl sınırının üzerindeyse veya tokluk kan şekeri seviyesi 200mg/dl sınırını aşıyorsa diyabet teşhisi konulmaktadır. Hastalığın dünya tarihinde rastlanan, en eski hastalıklardan biri olduğu bilinmektedir. İnsülinin bulunuşu, hastalığın tedavisinde çok önemli rol oynamaktadır. Dünya üzerindeki yayılımı araştırıldığında, hiçte küçümsenemeyecek bir orana sahip olan diyabet hastalığında, tıp dünyası her geçen gün yeni çalışmalara imza atmaktadır.

Kendi içerisinde çeşitlilik gösteren hastalığın, tip 1 ve tip 2 çeşidi yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Tip 1 diyabet, çocukluk döneminde, tip 2 diyabet ise yaşlılık döneminde belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Hastalığın seyrinde oluşan kan şekeri yüksekliği bulgusu, somut olarak görülebilen kısmıdır. Bunun yanı sıra iç organlara verdiği hasarlar, gözle görülemeyen ancak ciddi anlamda sağlık sorunlarına yol açabilen hasarlardır. Kan şekeri yüksekliği, zamanında tedbir alınmazsa, vücuttaki organ ve dokularda kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Tip 2 hastaları ağız yoluyla tedavi edilebilmesine rağmen, tip 1 hastalarında günlük insülin iğnesi kullanılması zorunludur. Hastalığın tedavisinde, insülin iğnesi kullanımı birçok hastada, en çokta diyabet hastası çocuklarda korku oluşturmaktadır. Her gün enjeksiyon yapmak zorunda kalan hastaların bir kısmı, enjeksiyon mecburiyeti sebebiyle tedavi olmayı kabul etmemektedir. İnsülin ihtiyacı sebebiyle, bir ömür enjeksiyona mahkum olma durumu söz konusu olduğundan, tıp dünyası insülin iğneleri yerine, tabletlerini yapma çalışmalarını çok önemsemektedir.

Bu konuda önemli adımları olan Novo Nordisk firmasının CEO’su Lars Rebien açıklamasında; yaptıkları çalışmalar sonucu, insülinin vücuda iğne ile enjektesi yerine, tablet-hap olarak kullanımını etkin hale getireceklerini söyledi. Tabletin, ilaç piyasasına sunulması için 5 yıl gibi bir süre olduğunu belirten Lars Rebien, ekonomik alandaki çalışmaların da tamamlanmasıyla birlikte, en kısa zamanda sonuca ulaşmak istediklerini belirtti. İnsülinin tablet olarak kullanımı gerçekleştiğinde, hastaların tedaviyi daha kolay kabul edeceklerinin de altını çizen Lars Rebien, milyonlarca diyabet hastasına özellikle de diyabetli çocuklara büyük bir müjde verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı