Hamilelikte Depresyon Sinsice 2 Hafta İçinde Başlıyor

Hamilelikte Depresyon Sinsice 2 Hafta İçinde Başlıyor

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmalarda doğum ve sonrasında yaşanan depresyonun intihara neden olduğu, anne ölümlerinde ilk sıralarda bulunduğu belirtildi.

08 Eylül 2016 - 17:36

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmalarda doğum ve sonrasında yaşanan depresyonun intihara neden olduğu, anne ölümlerinde ilk sıralarda bulunduğu belirtildi. Hamilelik kadının mucizevî şekilde hayatı boyunca unutamayacağı bir dönemdir. Ancak lohusalık döneminde kadının vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikler duygu durumunda da ciddi dalgalanmalar yaratabiliyor. Annelik döneminin başlamasının ilk zamanlarından itibaren kadınların yaklaşık yüzde 35-70’inde doğum sonrası depresyonu görülüyor. Genetik yatkınlığı yanı sıra çevresel koşullar da etki edebiliyor. Annenin gördüğü ilgi ya da ilgisizlik, eşin anneye yaklaşımı ya da aralarında sorun olup olmaması depresyonu tetikleyebiliyor. Bu durum bazen 10 gün içerisinde düzelebilirken bazen de daha ciddi boyutlara gidebiliyor.

İlk Özel Kadın Ruh Sağlığı Merkezi olarak Türkiye’de faaliyet gösteren Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Turan, doğumdan sonra kaygı ve hüzün halinin 2 hafta içinde sinsice başladığını, bunun 1-2 yıla kadar uzayabildiğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre her 100 anneden 10 ve 15'i çeşitli şiddette depresyonla mücadele ediyor. Turan’a göre nedenlerine bakıldığında hem biyolojik hem de psikososyal nedenlerin olduğu görülebiliyor. Hamilelik dönemi sırasında yükselen östrojen ve progesteron seviyelerinin doğumla beraber aniden düşmesi, depresyonla doğrudan ilişkili olarak değerlendiriliyor. Geç yaşanan doğum sonrası depresyonda tiroit bozuklukları, anemi, folik asit eksikliği gibi sorunlar oluşabiliyor. Bütün kadınlarda birtakım değişiklikler yaşansa da ruhsal bozukluklar, sosyal zorlanma, destekten yoksun olma, kişiler arası ilişki sorunları gibi nedenlerle sıkça ilişkilendiriliyor.

Yeni annenin yaşadığı şiddetli hüzün ve boşluk duygusu, keyif veren etkinliklerden uzak durma, enerji kaybı, yorgunluk duygusu, bebeklerini yeterince sevmedikleri biçimindeki düşünceler, bebeğe zarar verme ihtimali gibi gereksiz kaygılar, bazı odaklanma sorunları, sinirlilik, kaygı, sıkıntı hali, kendiliğinden ağlamalar, duygusal tepkiler, uykusuzluk, kilo kaybı, vs. gibi durumlar depresyonun temel belirtilerinden. Depresyonda ilaçsız tms tedavisi de son dönemlerin en gündemde olan sağlık konularından birisi. Öncelikle tedavi sürecine girmeden önce anne çevresinin anneyi yakından titiz şekilde takip etmesi gerekiyor. Bunun sebebi annenin bazı davranışlarının altında yatan nedenlerin kendisine yardım istemenin başka bir yolu olarak düşünülmesi gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı