Dikkat! Kredi kartı dolandırıcılığında telesekreter dönemi

Dikkat! Kredi kartı dolandırıcılığında telesekreter dönemi

Teknoloji ile gelen yenilikler sayesinde kredi kartı dolandırıcılığında yeni bir telesekreter dolandırıcılığı başladı. Amaç 3D şifrenizi almak.

01 Kasım 2016 - 00:48

Bu numaraya dikkat! Teknoloji ile gelen yenilikler sayesinde kredi kartı dolandırıcılığında yeni bir dönem daha başladı. Telesekreter dolandırıcılığı ad altında telefonunuzu açmadan da dolandırılabiliyorsunuz.

Kredi kartı dolandırıcılığında yeni bir telesekreter dönemi başladı. ‘Borç yapılandırma’ ve ‘Kartınızdan şüpheli işlem yapıldı’ gibi toplumun hassas olduğu konulardaki içerikleri sesli yanıt sistemine yükleyen sahtekar dolandırıcılar, 800’lü hatlardan arama gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda sahte çağrı merkezi aramasıyla vatandaşın kart bilgilerini alan sahtekarlar, bu sefer de sesli yanıt sistemi uygulamasıyla soygun yapmaya başladılar. Bankalar başta olmak üzere hemen her kurum, güvenlik önlemlerini artırmak için sesli yanıt sistemi (IVR) gibi önceden hazırlanmış ses kayıtları ve programları kullanan dolandırıcılar böylelikle kullanıcıların hesap bilgilerine de ulaşabiliyor.

3D ŞİFRESİNE DİKKAT!

Dolandırıcılar, 'Kart aidatı iadesi', 'Borç yapılandırma' ve 'Kartınızdan şüpheli işlem yapıldı' gibi çoğumuzun zaafı olan konuları sisteme yüklüyorlar. İşin ilginç yanı banka numaranızdan veya 0800'lü bir hattan aranıyorsunuz. Telefonu açar açmaz devreye giren sesli yanıt sistemi, size isminizle hitap ederek, konuşmaya başlıyor. Otomatik aramalara alışkın olan vatandaş ise duruma uyanmıyor ve tüm finansal bilgilerini tuşlama yöntemi ile veriyor. Kart bilgilerinizi ele geçiren kişi veya şebekeler sonrasında nakit çekim ya da harcama yapıyor. Asıl amaçlarından biri de internetten güvenli alışveriş yapmanız için gönderilen 3D şifrenizi almak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...