Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Toksik Şok!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Toksik Şok!

İstanbul’un en iyi tıp fakültelerinden biri olarak bilinen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, birer hafta arayla toksik şok vakasına rastlandı.

08 Eylül 2016 - 11:30

İstanbul’un en iyi tıp fakültelerinden biri olarak bilinen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, birer hafta arayla toksik şok vakasına rastlandı. Hastane Başhekimi Prof. Dr. İbrahim İkizceli yaptığı açıklamada; toksik şok tablosunun öncelikle hastanenin kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde yatmakta olan bir hastada, bir hafta sonra ise başka bir ünitede tedavi görmekte olan hastalardan birinde ortaya çıktığını belirtti. Tablonun gözlemlendiği iki hastaya da kan nakli yapıldığı fark edilince, şok tablosunun kan verilecek başka hastalarda da ortaya çıkabilme olasılığı sebebiyle, günde yaklaşık 200 ünite kan veren hastanenin kan bankasının hizmetine ara verildi. Kan alış verişi bir süreliğine durdurulan hastanede, hastanenin öğretim üyelerinden birinin odasına Kızılay tarafından yeni bir kan merkezi kuruldu. Başhekim Prof. Dr.İkizceli, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’tan hemen destek istediklerini, ameliyatlarda oluşan kan ihtiyacını böylece giderdiklerini belirtti.

Basit bir anlatımla bir çeşit kan zehirlenmesi olan bu durumun, tıp dilindeki açıklamasına bakıldığında, Toksik Şok Sendromunun, Stafilokokkus Aureus adındaki bir bakterinin salgıladığı toksinler tarafından meydana gelen, ciddi bir enfeksiyon olduğu görülüyor. Hayati tehlike yaratabilen bu durum aslında az rastlanan bir tablodur. Ani belirtilerle ortaya çıkan tabloda ilk göze çarpan belirtiler; yüksek ateş, baş dönmesi, kusma, ishal, baygınlık hissi, avuç içi ve ayak tabanında gözlemlenen güneş yanığı tarzındaki lekelenmeler, dikkat kaybı, ani tansiyon düşüklüğü ve nefes alamama bulgularıdır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, bu durumun rastlandığı hastaların tedavileri, yoğun bakım ünitesinde tamamlandıktan sonra, hastalar taburcu edildi. Rastlanan bu durumla ilgili olarak kaybedilen hasta olmadığı açıklaması yapıldı. Kan alış verişi veya uyum testi sırasında, bakterinin bulaştığını düşünen hastane yetkilileri, Sağlık İl Müdürlüğü’nden inceleme talebinde bulundu.

Hastanede ortaya çıkan bu durumun akla getirdiği, “Acaba hastane mikrobu mu?” sorusuna Başhekim Prof. Dr. İbrahim İkizceli’den yanıt geldi ve hastane enfeksiyonu olmadığı açıklandı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılacak olan incelemelerin sonucu beklenecek. Bunun sonucunda, Sağlık İl Müdürlüğü onay verirse Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Merkezi, gerekli dezenfekte çalışmaları yapıldıktan sonra yeniden hizmete açılabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı
Bingöl'de Bir Astsubayın Aracında 2 Kilo Esrar Yakalandı