Başkent’te 1 Ay Gösteri Yasağı İlan Edildi

Başkent'te 1 Ay Gösteri Yasağı İlan Edildi

Ankara Valiliği güvenlik tedbirleri kapsamında kentte bir ay geçerli olmak üzere kamuya açık alanda düzenlenecek gösterileri yasakladığını açıkladı.

10 Ocak 2017 - 18:10

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamayla Başkent’te bir ay yasak uygulanacak. Toplantı ve yürüyüş gibi eylemleri içeren yasak güvenlik önlemleri kapsamında uygulanacak.

2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11'inci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak 30 gün toplantı ve yürüyüş gibi eylemleri yasaklayan Valilik detaylı bir açıklama yaptı.

İstihbarati bilgileri değerlendirdiklerini ifade eden açıklamada terör örgütünün kentte eylem yapma arayışı içerisinde olduğu belirtildi. Çalışmalar neticesinde terör örgütlerinin hazırlık halinde oldukları olduklarının tespit edildiğini bildiren Ankara Valiliği, vatandaşların kalabalık oldukları alanların risk altında olduğunun altını çizdi.

Özellikle toplantı, yürüyüş ve gösteri kalabalık toplulukların hedef olabileceği olasılığını değerlendiren yetkililer, 30 gün süre ile söz konusu eylemlerin Ankara’da yasaklandığını ilan etti.

Bu uygulamanın vatandaşların can ve mal güvenliği, kamu düzeni ve suçun işlenmesine engel olmak amaçlı hayata geçirildiğini duyuran Valilik, yasaklara uymayan vatandaşların ise mevzuat kapsamında adli ve idari işleme tabi tutulacağını açıkladı.

Ankara Valiliği yaptığı yazılı açıklamayı şu şekilde duyurdu

''Valiliğimize ulaşan istihbarı bilgilere göre, yasadışı terör örgütlerinin ilimizde eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıkları tespit edilmiştir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları açık ve kapalı alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerde eylem yapılmak istendiği tahmin edilmektedir.

Bu nedenle, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzeninin ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Ankara il sınırları içinde; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek 1 inci maddesi kapsamında umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, açıklama ve çeşitli şekillerdeki gösteriler ile basın açıklamaları ve stantlar, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11 inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden 30 gün süre ile yasaklanmıştır. Yukarıda belirtilen emir ve yasaklamalara uyulmaması halinde, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacaktır.''

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...