Anayasa Değişiklik Teklifinde 3. Madde Kabul Edildi

Anayasa Değişiklik Teklifinde 3. Madde Kabul Edildi

Anayasa değişiklik teklifi 1. Tur görüşmeleri bu gece de devam etti. TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan Anayasa değişikliği kapsamında 3. Madde kabul edildi. 341 vekil tarafından “evet” oyu alan maddeye göre TBMM’ye vekil seçilme yaşı 18 olarak öngörülüyor.

11 Ocak 2017 - 23:09

TBMM Genel Kurulu bu akşamda hararetli bir anayasa değişiklik teklifi görüşmesini geride bıraktı. Bu kapsamda 1. Tur görüşmelerinde 3. Madde 550 vekilden, 341 oy ile kurulda kabul edildi. Söz konusu 3. Maddeye göre milletvekili seçilme 18 olarak uygulanacak.

TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden anayasa değişikliği teklifiyle seçilme yaşı 25'ten 18'e indi. 550 milletvekilinden 341 kabul oyu alan madde 139 ret oyu aldı.

TBMM Genel Kurulda düzenlenen gizli oy ile yapılan oylamaya 485 milletvekili iştirak etti. sandıktan 3 boş oy, 2 tane de geçersiz oy çıktı. 3. Maddeye göre askerlikle ilişiği olan kişilerin milletvekili adayı başvurusu da kabul edilmeyecek.

MECLİS'TE KAVGA! OYLAMA YENİLENDİ

TBMM Genel Kurulunda bu akşam yapılan anayasa değişiklik teklifi ile ilgili 3. Madde oylamasında kavga çıktı. Yaşanan tartışma sonucundan gizli oylama tekrar edildi.

Oylamanın yeniden başladığı anlarda TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve arkasından millet vekilleri sıraya girerek oylarını kullanmaya başladı. Fakat o arada AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında tartışma yaşanınca ikinci defa oylama durdurdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
63 Yaşındaki Hastanın Mesanesinden Çıkan Taş Şok Etti
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava Durumu!
Mersin'de 3 Mart Cuma Okullar Tatil mi? 3 Mart Cuma Mersin Hava...